Reklamlar

Eğitim ve Fatih Sultan Mehmet Anne ve Babalar mutlaka okuyun...

Padişaha şikâyet etmeyi edepsizlik sayan Akşemseddin, durumu II. Murata anlatamıyordu.

Ancak gün geldi artık küçük Mehmetin yaptığı yaramazlıklar çekilmez hale geldi.

Bunun üzerine destur dileyip II. Muratın huzuruna çıktı.

Padişahım size bir hususu arz edeceğim ancak hayâ ediyorum deyince II. Murat Buyur çekinmeden anlatabilirsin dedi. 
Bu söz Akşemseddini rahatlattı ve başladı olayı anlatmaya.

Padişahım oğlunuz, ciğerpareniz Mehmet çok yaramaz, onun yaramazlıkları yüzünden ders işleyemiyorum, kendisine kızdığım zamanda hemen sizinle beni tehdit ediyor deyince II. Murat Akşemseddinin yanına gelerek kulağına bir şeyler fısıldar. II. Muradın kulağına söylediği sözleri duyan Akşemseddin çok şaşırdı. Bu ne plandı, mümkün değildi bu planı uygulamak. Akşemseddin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiyse de Padişah onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi.

Ertesi gün yine derste Mehmet yaramazlık yapıyordu. Akşemseddinin uyarısına aynı tehdit cevabını verdiği sırada Padişah ansızın kapıyı açıp içeri girdi. Bu olay karşısında Akşemseddin hiddetlenerek Padişaha bağırdı ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi. Padişah mahcup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı çıktı.

Olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmetin nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmıştı. Güvendiği babası tokat yemişti.

Fatih Sultan Mehmet allak bullak olmuştu. Az sonra kapı vuruldu ve Padişah mahçup bir şekilde içeri özür dileyerek girdi. Plan muhteşem bir şekilde işlemişti. O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmadı. Çünkü güvendiği dağlara kar yağmıştı.

Eğitimin ne olduğunu II.Murat kadar olamasa da; en azından kendi çocuğunu yanlış yollara süreklemeyecek kadar idrak etmiş anne ve babalara ihtiyaç var. Unutmayalım, Çocuklar şımarık doğmaz; diplomalı, maaşlı ama eğitimsiz ebeveynler tarafından şımartılır bunu unutmayalım…
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Yılmaz Özdil bugün ki yazısında Erdoğan'a sert eleştirilerde bulundu...Mutlaka okuyun!