Reklamlar

Ekonomide İflas Çanları Çalmaya Başladı 250 Milyar Dolar Bulunmazsa VATANDAŞ Kemer Sıkacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türkiye'nin önümüzdeki bir yılda ihtiyaç duyacağı finansmanın 250 milyar dolar olduğunu söyledi. Öztrak, "Eğer bu 250 milyar dolar parayı bulamazsa sonuçta gidilecek yer uluslararası para fonunun kapısıdır" dedi.

Bünyamin ÖZTÜRK/Ankara

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Çin'den sağlanan krediye ilişkin konuşan Öztrak, açıklanan miktarın Türkiye'nin ihtiyacının çok altında olduğunu ifade etti. Öztrak, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki bir yılda ihtiyaç duyacağımız dışarıdan finansman 250 milyar dolar civarında. Dolayısıyla 3,6 milyar dolar kredi bu rakamın içinde çok küçük. Önümüze bakarken şunu görmemiz lazım; cari açığımız ve enflasyonumuz yüksek. İçerde almış olduğumuz kararların yatırımcılara güven verecek bir yapısı yok. Sonuç itibariyle sadece aileye yakın olması nedeniyle ekonominin başına geçen bir bakan var."

Türk ekonomisine yönelik riskler olduğunu ve bundan sonra hükümetin doğru adımlar atması gerektiğini vurgulayan Öztrak, "Maalesef Türkiye doğruları yapma konusunda son derece zayıf. Atılan adımlar dışarıya güven verecek adımlar değil" diye konuştu. Öztrak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mühim olan bu 250 milyar doları piyasa şartlarında temin edebilecek güçte olmanızdır. Eğer bulunamazsa sonuçta gidilecek yer uluslararası para fonunun kapısıdır. Onlar da getirir program dayatırlar. İnşallah Türkiye hiçbir zaman IMF'nin kapısına düşmek gibi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmaz. Bunun için çok dikkatli olmak gerekir. Maalesef bu dikkat ve özen gösterilmiyor. Demokratik standartlar her geçen gün biraz daha geriye gidiyor. Türkiye'nin bir an önce tek adam parti devleti sisteminden vazgeçerek, kuvvetler ayrılığının güçlü olduğu parlamenter demokrasiye dönmesi lazım."

Jim Rickards, ilginç birisi.

Bağımsız ve muhalif bir ekonomist.

Türkçede yayımlanmış "Kur Savaşları" isimli bir kitabı da var.

Kendi anlatımına göre 40 yıldır ABD'de devlet yetkililerine danışmanlık yapıyor.

1990'larda ABD Merkez Bankası FED için çalışmış.

2001'deki 11 Eylül saldırıları sonrası bu kez Pentagon ve CIA'ye hizmet vermiş.

2007'de ise ABD'deki emlak krizinin küresel bir şekilde patlayacağını haber vermiş.

Bu yılın Şubat ayında ise Türkiye'deki krizi anlatan bir yazı kaleme almış.

Yazının başlığı aynen şöyle:

"Gelecek Küresel Borç Krizi Türkiye'den Başlayacak"

Daily Reckoning isimli bağımsız ekonomik yorum sitesindeki yazının başlığının İngilizcesi: "Turkey Will Be Ground Zero in the Next Global Debt Crisis"

Rickards, yazısında Türkiye'nin yükselen piyasa (emerging market) olarak büyük sükse yaptığını, ucuz dolardan yararlanarak uzun süre büyüdüğünü ve ancak gelinen noktada çökeceğini bildirmiş.

Bugünden tam 2 ay önceki yazının bir paragrafını alırsam me demek istediğini çok net anlatmış olurum:

"Ancak bu başarı hikayesinin bir de karanlık tarafı var. Türkiye'nin dolar ağırlıklı dış borçları o kadar yüksek ki, ABD'de dolar faizlerinin artması ve küresel ekonomik yavaşlamanın başlamasıyla birleşince, bu durum çok hızlı biçimde, Türkiye'nin gelecek küresel borç krizinde, kömür madenindeki kanarya rolünü oynamasını getirecektir"

"Kömür madenindeki kanarya" bilirsiniz, madencilerin zehirli gaz sızıntısına karşı uyarı önlemi olarak kullandığı bir hayvancık. Kanarya küçük ve zayıf olduğu için gazdan hemen ölür ve madencilerin kaçması için gereken zamanı onlara kazandırır.

Rickards, krizde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın otokratik rolünü de vurgulayıp, onu geçmişteki Arjantin Cumhurbaşkanı Juan Peron'a benzetiyor.

Türkiye'nin ABD'den uzaklaşıp, Avrasya'ya yanaşmasını da Batılı bir gözle riski artırıcı unsur olarak uzun uzun anlatıyor.

Yazısının sonunda Türkiye'deki durumun 1997 Tayland ve 1998 Rusya'ya benzediğini belirtiyor.

Biliyorsunuz 1997 Asya krizi Tayland ile başlamıştı, ardından 1998'de Rusya'ya da sıçramıştı.

RICKARDS'IN TRUMP'A MEKTUBU

İşte 2 ay önce bunları yazan Rickards, şimdi de ABD Başkanı Trump'a doğrudan bir mektup kaleme aldı.

Reklamdan sonra devam ediyor

Rickards, Trump'ı göndermek isteyen küresel elitin 1 Temmuz 2018 itibarıyla devasa bir krize hazırlandığını vurguluyor.

Benzer bir mektubu 2008 Amerikan yapısal ekonomik krizi öncesinde de kaleme almış.

Rickards diyor ki; Trump'ın seçileceğini bildim, İngiltere'nin AB'den çıkacağını da bildim, uyarıyorum, 1 Temmuz 2018'den itibaren küresel finans seçkinleri, ABD'nin finansal akış sistemini kökten değiştirecek.

Amerikalı ekonomist, 1 Temmuz'dan itibaren doların yerini yeni bir küresel rezerv para birimine bırakacağı iddiasını ortaya koyuyor.

Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Anıtkabir’de Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci'nin cezası belli oldu!