Gecenin bombası! Şarkıcı Kıraç paylaştı! Atatürk'le ilgili bu gerçeği ilk kez duyacaksınız..Mutlaka paylaşın!

854 izlenme29 Kasım 2018
Reklamlar

Bir arkadaşım göndermiş bana.Dayanamadım sizinle paylaşıyorum.Doğruysa bu inanılmaz!! “ATATÜRK’ÜN İSTANBUL'A KOSTANTİNAPOL DENMEMESİ İÇİN
POP ŞARKI YAPTIRDIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Muhtemelen bilmiyorsunuz.
O halde ben söyleyeyim..

Evet, Atatürk'ün İstanbul'a Kostantinapol denilmesin diye tüm Dünya'da tüm dillere pelesenk olacak pop şarkı yaptırtmıştır.

Osmanlı döneminde İstanbul’a, Kostantinopolis denilmeye devam ediliyordu ve batıdan gelen mektup/ evrakların üzerinde 'Kostantinapol' yazılıyordu ve de resmi yazışmalarda bu isim kullanılıyordu.

Atatürk, şehir adı İSTANBUL olarak yazılmayan mektup veya evrakları Avrupa’ya geri iade ettirdi. Bu durum Batı’yı rahatsız etti ama cumhuriyet yönetimi geri adım atmadı. Şehrin adının İSTANBUL olarak belletilmesi için Abd’de dönemin ünlü bir gurubuna pop müzik yaptırılmasını istedi..

Ilk key 1928'de Paul Whiteman ve onun orkestrası tarafından kayıta alınan his 
İSTANBUL NOT COSTANTİNAPOL !
Yani, “ İstanbul Kostantinapol değildir!” Masrafı Atatürk tarafından karşılandı.

1930'larda bu şarkı bütün dünyaya bütün dillerde duyurulmasına gayret edildi.

Not:
Bu parca asıl 12 Ağustos 1953'te Kanadalı vokal dörtlüsü Four Lads tarafından kaydedildikten sonra popüler oldu. 
Bu kayıt 40082 katalog numarası olarak Columbia Records tarafından yayınlandı. İlk olarak 24 Ekim 1953'te Billboard dergisi grafiklerine ulaştı ve ilk 10'da zirveye çıktı ve de grubun ilk "altın rekoru" oldu.” #atatürk#istanbul #kıraç

Bunlar da İlginizi Çekebilir

“Atatürk’ten nefret ettiğini” söyleyen Esra Elönü’ye bir şok daha Efsane komutan Engin Alan’dan çok konuşulacak açıklamalar! Son dakika! Kılıçdaroğlu hastaneye yattı..Ameliyata alındı... Mutlaka sonuna kadar okuyun!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Birbirlerine girmişler... Abdullah Gül’e Büyük Şok..!