Ana Sayfa
27 Kasım 2018 ( 11 izlenme )
Reklamlar

Grafik Tasarım

Grafik Tasarım

Konuşmadan iletişim kurabilmek… Bilim kurgu filmlerindeki bir olay gibi görünüyor. Oysaki günlük hayatımızda oldukça çok kurduğumuz bir iletişim. Grafik, bir mesajı veya iletiyi görsellik kullanarak iletmektir. Latince kökenli olan grafik kelimesi “bir şeyi işaret etmek” anlamına gelir. Bu iletişimde birçok araç kullanılır, hatta 2 boyutlu veya 3 boyutlu her türlü nesne araç olabilir. Bu iletişim türünde belli ilkeler bulunur ve bu ilkeler uygulandığında doğru bir etki bırakabilir. Bu ilkeler hizalama, denge, zıtlık, vurgulama, hareket, oran, ritim ve bütünlüktür. Grafik tasarımcı aslında sanatçı olmak zorundadır. Hayal gücü ve yaratıcılığı gelişmiş olmalıdır. Empati kurabilmeli, anlatmak istediği iletiyi yalın bir dille, doğrudan anlaşılır bir şekilde anlatabilmesi gerekir.

Grafiğin tarihine bakarsak ilk çağlardaki mağara resimlerine dayanır. Yani insanlığın doğuşundan beri var olmuştur. Bu şekilde düşünürsek resim ve görsellik hayatımızın her alanındadır. Günümüzdeki grafiğin başlangıcı ise matbaanın buluşuna dayandırılmaktadır. Matbaa icat edildikten sonra ilk olarak dini kitaplarda kullanılmıştır. Ardından gazete ve derginin çoğalmasıyla tanıtım alanına girmiştir. Grafik alanı öncelikle gravür baskıyla kullanılmıştır. Ürün katalogları, resimler, afişlerle başlanmıştır.

Grafik sanatının kökeni ilk çağlara dayanır.

Ancak o zamanlar grafiker adında bir meslek unvanı mevcut değildi. Grafikerler ressam olarak bilinmekteydi. Bu durumda tipografi ve tipografik çalışmalar geri kalıyordu. Ardından baskı ve fotoğraf alanının gelişmesiyle tipografi gündeme gelmiştir. Böylelikle fotoğraf ve resim alanı ayrılmıştır ve tipografiyle grafik gündeme gelmiş, farklı bir alan oluşturmuştur.

Grafik denilince çok kapsamlı bir alan girmiş oluyoruz. Geçmişte birçok baskı çeşitleriyle kullanılmış olsa da, günümüzde teknolojinin gelişmesi ile grafik alanı doğrudan teknolojiyle bütünleşmiş bir alan haline gelmektedir. Teknoloji geliştikçe bu alanla ilgili programlar oluşmuştur. Ancak grafik yaratıcılığın kaybedilmemesi gereken bir alandır ve doğrudan bilgisayar kullanmak yeterli olmayacaktır. Grafik alanında stilize etmek gerekli olan bir şey olsa da bir grafikerin deseni de çok iyi yapabilmesi gerekmektedir.Ancak o zamanlar grafiker adında bir meslek unvanı mevcut değildi. Grafikerler ressam olarak bilinmekteydi. Bu durumda tipografi ve tipografik çalışmalar geri kalıyordu. Ardından baskı ve fotoğraf alanının gelişmesiyle tipografi gündeme gelmiştir. Böylelikle fotoğraf ve resim alanı ayrılmıştır ve tipografiyle grafik gündeme gelmiş, farklı bir alan oluşturmuştur.

Günümüzde grafikerler ürünlerin ve şirketlerin markalaşması ve reklam sektöründe sıklıkla kullanılır. Grafik tasarım, baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari, ambalaj tasarımı alanlarında kullanılır. Grafik tasarım her sektörle kullanılan bir alandır. Bu doğrultuda bir grafikerin her alanda bilgi sahibi olması gerekmektir, her konuda araştırma yapıp incelemeli, farklı kültürlerle ilişki içinde olmalı, hayata bakış açış her zaman geniş olmalıdır. Bakmak ile görmek arasındaki farklı anlayıp etrafındaki ayrıntıları anlayabilmelidir. Bir iletiyi anlaşılır biçimde anlatması gerektiği için empati duyusu ve de algılama psikolojisi hakkında da bilgi sahibi olmalıdır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meclis'te neler oluyor? Daha yemin töreni bitmeden İYİ Parti bölündü! Yılmaz Özdil Amerikalı rahip'i yazdı...Bakın ülkede neler olmuş...Mutlaka okuyun! CHP'de istifa depremi! AK Parti'ye geçtiler MHP'den Cumhur İttifakı'nı çatlatacak açıklama!