Ana Sayfa
27 Kasım 2018 ( 15 izlenme )
Reklamlar

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalı?

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Yaz sıcakları arttıkça güneş kremi kullanma ihtiyacı da artıyor. Güneşin kanser yapıcı ve yaşlandırıcı, yıpratıcı etkilerinden korunmak için aslında hem yaz hem de kış aylarında güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Biz de bu yazımızda güneş koruyucu kremler nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Güneşin zararlı ışınlarından korunabilmek için güneş kremi kullanmak şarttır.

Güneşin 2 tip zararlı ışını vardır. UV-A, Güneş'in kanser riskini artıran ışın türüdür. UV-B ise güneş yanıkları ve ciltte soyulmaya neden olan ışın türüdür. Güneş koruyucu kremlerin, her iki ışın tipine de etkili olmasına dikkat edilmelidir. Güneş koruyucu kremlerin güneşin zararlı ışınlarından koruma derecesini gösteren ölçü birimine SBF yani faktör denilir. Bahar günlerinde ve normal hayatta 15-25 SBF koruma faktörlü güneş kremleri kullanılabilir, ancak hassas ciltli kişiler en az 50 SBF koruma faktörlü güneş kremleri kullanmalıdır. Güneş kremi alırken ürünün içindeki su miktarı da göz önüne alınmalıdır. Ayrıca çinko oksit, titanyum dioksit, avobenzon ve ekamsül gibi UV-A türü güneş ışınlarının etkisini azaltan etken maddeleri içeren güneş kremleri almaya dikkat edilmelidir.

Güneş koruyucu kremler güneşe çıkmadan en az yarım saat önce kullanılmalıdır. Yüzen kişiler saat başı, güneş banyosu yapan kişiler ise her 2 saatte bir güneş kremini yenilemelidirler.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Canlı yayında İsmail Küçükkaya'dan Muharrem İnce'ye sert sözler! AĞZINA SAĞLIK BACIM... Yandaş Gazeteci açıkladı,Abdullah Gül geliyor... Bu muzicevi sebzeyi biliyormusunuz?