Reklamlar

Kılıçdaroğlun'dan dolar krizine dair flaş açıklamalar!

” Vurgunu vuranlar…Erdoğan, bir milli kurtuluş savaşından söz ediyor. Savaş halindeyiz diyor. Şimdi savaş halindeysek dolarda bu kadar oynama oluyorsa bu sıradan bir şey değil. Bundan birileri kazanıyor, birileri kaybediyor. Şimdi ben şunu söylüyorum, dolar düşükken alanlar, dolar 7 lira olduğu zaman bozduranlar, kim bunlar?.. Bütün bu veriler Merkez Bankası’nda, Türkiye Bankalar Birliği’nde  ve BDDK’da var. Ve rakamlar toplu olarak verildiği için kişi bazında ya da kişi bağlamında şu kazandı veya bu kaybetti diyemiyorum. Bunu hükümetin açıklamasını istiyorum. Bir de çok net gördüğümüz kazananlar var. Nedir bunlar? Dövizle ihale alanlar. Bunlar öyle sıradan rakamlar değil. Bu rakamları da vereyim;Mesela kamu özel işbirliği projeleri var. Bu projelerin yatırım tutarı yine Kalkınma Bakanlığı’nın verileri 49 milyar 318 milyon dolar. Bunların sözleşme değeri ise 120 milyar dolar. Şimdi bunlar kazandılar. Dolar belki 3 lirayken, belki 2 lirayken aldılar. Şimdi rakamlar çok daha yüksek. Yine aynı şekilde otoyol köprü geçişleri var, tünel geçişleri var dolara endeksli. Onlarda iyi para kazandılar. Hazine garantisi verdikleri var. Onlarda kazandılar. Kim kaybetti?.. Çok açık. İşçi, memur, emekli, çiftçi, sanayici kaybetti yani üreten kesimlerin tamamı kaybetti.

Bu süreç içinde spekülatif amaçlı gelen ve vurgunu vuran ve giden kimler?.. Bunu Erdoğan’ın açıklaması lazım.
Ha açıklayabilir mi Erdoğan? Hayır açıklayamaz. Çünkü vurgunu vuranların büyük bir kısmı kendi yandaşları. Buradan elde edilecek olağanüstü gelirle ciddi sermaye transferlerine hazırlık da yapmış olabilir. Fabrikalar çok ucuzladı.

Bu süreç, Türkiye de halkın fakirleşmesine elinde döviz bulunduranlarında ve yabancılarında zenginleşmesine yol açtı Türkiye açısından. Gelip çok daha ucuza fabrikayı kapatabilecek..Doların 7 lira olacağını pek çok çevre çok önceden konuşuyordu. Bunu hükümetin bilmemesi mümkün değil.
Şimdi soru şu; Dün aldığı önlemleri niye daha önce almadın?

Rahip meselesi sadece yaşanacak krizi önceledi. Yoksa rahibe bağlı bir olay değil bu olay. Çok daha derin ve köklü bir olay. Krizin geleceğini Erdoğan da çok iyi biliyordu. Seçimleri niye erkene aldı?.. Kriz yüzünden.
Hükümet papaz krizini öne çıkararak kendisinin becerisizliğini basiretsizliğini bir anlamda örtmek istiyor. Papaz mı dedi size bu kadar borçlanın? Ya da Trump mı dedi size bu kadar borçlanın?.. Sınırsız borçlanın istediğiniz gibi borçlanın..

Kurumların özerkliği yok. Hepsine siyasi müdahaleler yapılıyor. Yaşanan derin ve köklü ekonomik kriz dolayısıyla BDDK açıklama mı yaptı?.. SPK açıklama mı yaptı?.. Merkez Bankası açıklama mı yaptı?.. Uzun süre sustular. Ta, dolar 7 lirayı buluncaya kadar. Ne için sustular? Sonra gittiler özel bankaların genel müdürlerine yalvardılar, ‘aman ne olursun gel televizyonlara çık. Türkiye güllük gülistanlık diye açıklamalar yap.’ Kanal kanal dolaştırıldılar. Bu şu aslında, bu hükümet kadar basiretsiz bir hükümet Türkiye de yoktur. Az bir parça iktisat okuyan herkesin gördüğü, bildiği, ne zaman geleceğini de tahmin ettiği bir olayı ısrarla halının altına süpürdüler. ‘Türkiye de hiç bir şey yok’ dediler. Dolar 7 liraya çıkıncaya kadar. Yani vurgunlar yapılıncaya kadar seslerini çıkarmadılar. Ondan sonra çıktılar şu önlemleri aldık. Neden daha önce almadınız?”
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Maliye Bakanı uyardı: bankadaki paralarına el koyuyoruz