Reklamlar

Kriz emekçiyi vurmaya başladı

Ağırlaşan ekonomik tablodan çıkış yolu yine emekçileri işten çıkarmakta aranıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, son günlerde ekonomik krizin etkisiyle toplu işten çıkarmaların arttığını belirterek, “Binlerce kişi işsiz kalırken, Çalışma Bakanlığı’nın vaatleri arasında yer alan ‘istihdam artışı’ boş vaat olmaktan öteye gitmeyecektir” dedi.

Gerçek işsiz sayısı 6 milyona dayandı

Gerçek işsiz sayısının 6 milyona yaklaştığı bilgisini veren Ağbaba, bu sayının önümüzdeki günlerde çok daha artacağı endişesi taşıdıklarını ifade ederek yetkililerin çok hızlı bir şekilde işsizliğin artışını önleyecek, toplu işten çıkarmaların önüne geçecek politikaları hayata geçirmesi gerektiğini söyledi Bayram sonrası zor geçecek

Döviz kuruna bağlı yaşanan ekonomik bunalımın bedelinin yine çalışanlar tarafından ödendiğini kaydeden Ağbaba, “Türkiye ekonomik krizlerle karşı karşıya kalmış bir ülke. Ancak, AKP ile birlikte Türkiye, ekonomik krizleri aratan ekonomik darbelerle tanıştı. Son günlerde Türkiye’ye güvenin kaybolması, yatırımcıların kaygıları ve döviz piyasasında yaşanılan dalgalanmalar ekonomik durgunluğa, ekonomik durgunluk da işsizlik ve yoksulluğu artırmaya devam ediyor. Özellikle son 1 aydır bazı bölgelerde toplu olarak işten çıkarmaların yaşandığı kamuoyuna yansıyor. İşten çıkarmaların yoğun olarak yaşandığı bölgelerden gelen haberlere göre bayram sonrası toplu işten çıkarmaların artarak devam edeceği belirtiliyor” dedi.

İşten çıkarmalar her yerde

Tekstil üretiminin yoğun olduğu Antep’te birçok fabrikada onlarca işçinin ya işten çıkarıldığı ya da ücretsiz izin verilerek evlerine gönderildiğine ilişkin haberleri aktaran Ağbaba, “Basında Gaziantep Organize Sanayi bölgesinde yer alan pek çok ünlü firmanın yüzlerce işçisini işten çıkardığı belirtilmektedir. İstanbul Ataköy-İkitelli metro hattı şantiyesinde çalışan 700’e yakın işçinin işine aynı anda son verildiği haberleri basına yansımıştır. Bunun yanı sıra İstanbul Silivri’den, Muğla’dan sendikaya üye oldukları gerekçesi işçilerin işten çıkarıldığı bilgileri geliyor.Türkiye’nin dört bir yanında her gün iş yerlerinde irili ufaklı gruplar halinde işten çıkarmalar yaşanmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın vaatleri boş

Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı 100 günlük çalışma programı arasında istihdamın ve sendika üyeliğinin artırılmasına yönelik vaatler bulunduğunu hatırlatan Ağbaba, buna karşın sendikalara yönelik baskıların arttığını ve işten çıkarmaların arttığını vurgulayarak Bakanlığın açıklamasının boş bir vaatten öteye geçmediği görüşünü savundu. Ağbaba, “Son TÜİK verileri de yakından incelendiğinde işsizlik rakamları hükümetin açıkladığı gibi tek hanelerde değil aksine çift hanelerdeki yerini korumaktadır. Çalışma Bakanlığı’nın bu kötü gidişe dur diyecek çalışanların haklarını gözetecek bir düzenlemeye gitmedikleri görülüyor. Her ekonomik kriz de olduğu gibi bu kriz sürecinde de yine en büyük bedeli çalışanlar ödeyecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşanan ekonomik süreci milli bir dava olarak nitelerken, yine milli duruşu sadece bu ülkenin yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşayan emekçilerden beklemektedir” ifadelerini kullandı.

‘İşçi ücretleri artırılmalı’

“Son günlerde basına yansıyan toplu işten çıkarmaları araştırmak ve olası işten çıkarmaların önüne geçmek için Çalışma Bakanlığı gerekli çalışmaları bir an evvel yapmalıdır” diyen Ağbaba, “Artan hayat pahalılığı göz önüne alınarak işçilerin ücretlerinde düzeltmeye gidilmelidir. Ayrıca TBMM bünyesinde toplu işten çıkarmaların ve olası hak gasplarının önüne geçilmesi için gerekli komisyonların oluşturulması gereklidir. Aksi takdirde zaten bir dilim ekmeğe muhtaç duruma düşmüş olan ülkemizin işçi ve emekçileri için yaşam daha da zor ve katlanılmaz hale gelecektir” diyerek açıklamasını sonlandırdı.
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
İlber Hoca'dan Erdoğan'a bomba yanıt!.. 'O GÜN BEN ORADAYDIM'